Wewnątrzszkolne Ocenianie Język polski Matematyka Język angielski kl. 4-8 Język niemiecki Historia Przyroda Biologia Geografia Chemia Fizyka Zajęcia techniczne / technika Plastyka Muzyka Wychowanie fizyczne Zajęcia komputerowe/ informatyka kl. 4-8 Język angielski kl. 1-3 Zajęcia komputerowe/ informatyka kl. 1-3 Religia kl 1-8 Edukacja wczesnoszkolna Kryteria cząstkowych punktowych ocen z zachowania w edukacji wczesnoszkolnej Etyka EDB WOS

PSO z przyrody uwzględnia zapisy Wewnątrzszkolnego Oceniania zawarte w Statucie Szkoły

L.p. Elementy PSO PSO
1. Obszar oceniania osiągnięć uczniów

Ocenianiu podlegają:
-
poprawność merytoryczna wypowiedzi ustnej, pisemnej;  - zadania niewerbalne- plakaty, zielniki, modele,
rysunki itp.;

- praca metodą dramy i innymi aktywnymi metodami  (kryterium procentowe i/ lub opisowe).

2.  Formy sprawdzania osiągnięć edukacyjnych uczniów na oceny

- sprawdziany,
- testy,
- kartkówki,
- mapy konturowe,
- pytania opisowo-problemowe,
- zeszyt przedmiotowy,
- zeszyt ćwiczeń,
- prace domowe,
- odpowiedzi ustne,
- projekty,
- akcje,
- praca w grupach i inne.

3.  Ocena aktywności ucznia

- Aktywność ucznia podlega ocenianiu na bieżąco podczas lekcji za pomocą znaku +.

- Oceniane są różne formy pracy np. praca w grupach, inicjatywy ucznia itp.

- Za trzy plusy uczeń otrzymuje ocenę bardzo dobrą.

- Brak bieżącej pracy na lekcji może skutkować oceną niedostateczną.
4.  Nieprzygotowanie ucznia do lekcji

- W ciągu półrocza  uczeń może zgłosić maksymalnie
dwa razy nieprzygotowanie odnotowywane w dzienniku.
Za trzecie otrzymuje ocenę niedostateczną. Równocześnie ilość nieprzygotowań ulega "wyzerowaniu" i uczeń powtórnie może zgłaszać nieprzygotowanie do zajęć.

- Za nieprzygotowanie uważa się nieopanowanie przez ucznia materiału z trzech ostatnich lekcji, brak pracy domowej, części pracy domowej, zeszytów oraz brak każdej innej formy zadanej pracy.

- Uczeń zgłasza nieprzygotowanie w trakcie trwania czynności organizacyjno-porządkowych czyli
na początku lekcji. Niezgłoszenie nieprzygotowania do lekcji skutkuje oceną niedostateczną.

5. Ocena osiągnięć edukacyjnych ucznia półroczna / roczna

OOcena za I półrocze i ocena roczna ustalana jest na podstawie następującej hierarchii  ważności:
- sprawdzian z pytaniami problemowymi,
- test,
- mapa konturowa,
- kartkówka,
- test kompetencji,
- odpowiedź ustna,
- praca na lekcji,
- praca domowa,
- ocena za aktywność i inne.

6.  Ogólne kryteria oceny ucznia w kl. 4-8 na poszczególne oceny

Celujący: uczeń wykazuje szczególne zainteresowanie tematem, spełnia kryteria oceny bardzo dobrej, wykracza poza program SP, zawiera treści z nadobowiązkowej literatury oraz własne przemyślenia i oceny.

Bardzo dobry: uczeń operuje wiedzą faktograficzną, swobodnie operuje faktami, dostrzega związki, zależności, wyciąga wnioski, nie wykracza poza program.

Dobry: uczeń przedstawia większość wymaganych treści, poprawnie pod względem językowym, nie wyczerpuje do końca zagadnienia. Występują niewielkie błędy, uczeń nie wyczerpuje tematu.

Dostateczny: uczeń zna najważniejsze podstawowe fakty i je interpretuje, występują nieliczne błędy rzeczowe i językowe.

Dopuszczający: uczeń operuje bardzo podstawową
i ogólnikową wiedzą. Występują liczne błędy merytoryczne. Nauczyciel naprowadza i pomaga w wykonywaniu zadań,   odpowiedzi ustnej , pisemnej do osiągnięcia przez ucznia  wyznaczonego celu.

Niedostateczny: uczeń nie spełnia kryteriów na ocenę dopuszczającą