Szkoła dla rodziców

Co rodzice mogą zrobić, by ich dziecko odniosło sukces ?

Pokazywanie dzieciom wartości pracy jest kluczowe w wychowaniu ich na ludzi sukcesu

Jeśli twoje dzieci nie wykonują dzisiaj żadnych prac domowych, nie bądź zdziwiony, jeśli w późniejszym życiu będą miały problemy ze współpracą i osiąganiem zawodowego sukcesu. Tak przynajmniej twierdzi Julie Lythcott-Haims, była dziekan Uniwersytetu Stanforda, autorka książki "How to Raise an Adult".

Lythcott-Haims uważa, że wykonywanie prac domowych to pierwszy krok do uczynienia z dziecka osoby dorosłej odnoszącej sukcesy

Jeśli dzieci nie zmywają naczyń, to znaczy, że

ktoś robi to za nie. W ten sposób czują się zwolnione nie tylko z pracy,

ale też z uczenia się, że każda praca musi zostać przez kogoś wykonana i

że każdy z nas musi mieć w niej swój udział, dla dobra ogółu.

Pranie i sprzątanie w dzieciństwie kluczem do kariery?

Zdaniem byłej dziekan Stanforda, dzieci wykonujące prace domowe łatwiej potem - już jako pracownicy - współpracują z innymi. Gdy ktoś ma kłopoty, łatwiej to rozpoznają - bo wiedzą, jak ciężka bywa praca samemu. Zamiast prosić szefów o listę zadań, sami podejmują się kolejnych wyzwań.

Włączając dzieci w prace domowe - wynoszenie śmieci, robienie prania - uświadamiamy im, że muszą robić pewne rzeczy w ramach swojego życia. Rozumieją, że w życiu nie chodzi tylko o siebie i własne potrzeby, ale że każdy jest częścią ekosystemu - rodziny, miejsca pracy - wyjaśniała Lythcott-Haims.

Była dziekan Stanforda podkreślała w przemówieniu TED, że sama na początku macierzyństwa popełniła w tej kwestii błąd - wychowywała dzieci tak, jakby były delikatnymi drzewkami bonzai. Starała się za wszelką cenę chronić je od wszystkiego, co mogło zakłócić ich piękne życie. Z czasem jednak naukowczyni zdała sobie sprawę, że dzieci to nie drzewka bonzai, tylko "dzikie kwiaty", nieznanego gatunku, którym trzeba pozwolić rozkwitać na ich własny sposób - i wtedy doskonale poradzą sobie później bez niej.

Wnioski Lythcott-Haims nie biorą się z powietrza - ekspertka opiera się w ich formułowaniu na tzw. Harvard Grant Study, najdłużej prowadzonych badaniach nad ludźmi, ich poczuciem szczęścia, itd., przeprowadzonymi przez naukowców z Uniwersytetu Harvarda. Wynika  z nich jasno, że osoby, które jako dzieci zajmowały się domem, są później bardziej szczęśliwe - i może to mieć na ich życie nawet większy wpływ, niż relacje rodzinne.