Szkoła dla rodziców

3

Dziecku trzeba czytać na dobranoc i kropka! Zobaczcie, dlaczego to takie ważne.

Dziecku trzeba czytać na dobranoc i kropka! Zobaczcie, dlaczego to takie ważne.

Wszystkim brakuje czasu, a wieczorem dosłownie padamy z nóg, ale pomimo to jest kilka zasad, których nie wolno łamać nawet, jeśli zamykają nam się ze zmęczenia oczy. Jedną z tych zasad jest wieczorne czytanie dziecku bajki na dobranoc. Niestety, wielu rodziców woli włączyć telewizor i tym sposobem zająć potomstwo, ale włoski pedagog Francesco Tonucci (a za nim cała rzesza specjalistów) potwierdzają, że to bardzo zły pomysł.

Z badań przeprowadzonych przez Amerykańską Akademię Pediatryczną wynika, że dzieci pomiędzy 2 a 6 rokiem życia mogą oglądać telewizję maksymalnie przez godzinę dziennie           (a młodsze dzieci wcale!), starsze dzieci dostały dodatkową godzinę na telewizyjne programy i gry komputerowe. Komputery, telewizory, tablety i inne osiągnięcia technologiczne mają bardzo negatywny wpływ na rozwój dziecka. Wszyscy specjaliści są też zdania, że najlepsze, co można zrobić, to czytać dziecku przed snem!

Nie ma znaczenia, czy dziecko już rozumie słowa, czy jeszcze nie. Sam głos rodziców działa na maluszka kojąco i pozwala zasnąć. Dzieci, którym się czyta na dobranoc, zaczynają szybciej mówić, mają bogatsze słownictwo i lepiej rozwiniętą wyobraźnię. Badania wykazały, że ci rodzice i dziadkowie, którzy poświęcają czas na głośną lekturę, mają lepszy kontakt z dziećmi, a te z kolei wykazują się większą empatią, inteligencją, szybciej kojarzą fakty i są dużo bardziej kreatywne od kolegów, którzy tylko oglądają telewizję.

Rozwój emocjonalny oraz intelektualny dzieci w olbrzymim stopniu zależy od tego, jak się je wychowuje. Jeśli dziecko od małego będzie kochało książki i przyzwyczai się do czytania, w przyszłości chętniej sięgnie po wybrane przez siebie lektury i będzie się uczyć z przyjemności, a nie przymusu.

Poza tym po wielogodzinnej nieobecności zapracowanych rodziców te chociażby kilkanaście minut wspólnej lektury przed zaśnięciem to dla dzieci najważniejszy moment dnia! Nie odbierajmy im tego.

Warto czytać dzieciom. Udostępnijcie ten artykuł wszystkim rodzicom i dziadkom!

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa Nr 11 im. Marii Kownackiej w Łodzi
    ul. Hufcowa 20A
    94-107 Łódź
  • 42 252 28 00
    Sekretariat szkoły czynny w godzinach 7.30 - 15.30
    we wtorki w godzinach 9.00 - 17.00

Mapa