Szkoła dla rodziców

18

Wpływ zabawy smartfonem lub tabletem  na rozwój dziecka

Zabawa smartfonem lub tabletem w młodym wieku może mieć zły wpływ na społeczny i emocjonalny rozwój dziecka. Wielofunkcyjność dzisiejszych telefonów to spory kłopot wychowawczy.
- Dobrze że szkoły wprowadzają zakaz używania smartfonów - uważa Ewa Czemierowska-Koruba, psycholog. - Gdyby smartfon spełniał tylko funkcję telefonu, to nie byłoby z tym tak wielkiego kłopotu w szkołach. Dziś jednak telefon jest komunikatorem, którym dzieci się posługują. Rodzi to kłopoty w relacjach społecznych, ponieważ uczniowie komunikują się ze sobą wirtualnie. 

Ponadto dziś każdy telefon to przenośny komputer mieszczący się w kieszeni ucznia, na którym można z grać. Młodzi ludzie niebywale łatwo od tego narzędzia się uzależniają. Im wcześniej, tym jest niebezpieczniej. Opisywane są przypadki nawet 2-, 3-latków uzależnionych od smartfonów. Dlatego postawienie barier w używaniu tych narzędzi ma sens. 

Smartfon jest groźny dla dzieci, które mają problem w relacjach z kolegami. W grach dzieci wchodzą w wirtualny świat, który rządzi się innymi prawami niż świat realny. Istnieje niebezpieczeństwo, że dzieci żyją w dwóch rzeczywistościach. Kolejny problemem to cyberprzemoc. Przemoc psychiczna i elektroniczna może być znacznie groźniejsza niż przemoc fizyczna. 

Zakaz używania telefonów w szkole nie spowoduje, że dzieci nie będą wstawiać filmików do sieci, ale taki zakaz działa wychowawczo. 

Uczniowie wiedzą wtedy, że używanie telefonów w takich celach nie jest pochwalane

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa Nr 11 im. Marii Kownackiej w Łodzi
    ul. Hufcowa 20A
    94-107 Łódź
  • 42 252 28 00
    Sekretariat szkoły czynny w godzinach 7.30 - 15.30
    we wtorki w godzinach 9.00 - 17.00

Mapa