• Przyroda

PSO z przyrody uwzględnia zapisy Wewnątrzszkolnego Oceniania zawarte w Statucie Szkoły

L.p. Elementy PSO PSO
          1. Obszar oceniania osiągnięć uczniów

Ocenianiu podlegają:
          -
          poprawność merytoryczna wypowiedzi ustnej, pisemnej;  - zadania niewerbalne- plakaty, zielniki, modele,
          rysunki itp.;

- praca metodą dramy i innymi aktywnymi metodami  (kryterium procentowe i/ lub opisowe).

2.  Formy sprawdzania osiągnięć edukacyjnych uczniów na oceny

- sprawdziany,
          - testy,
          - kartkówki,
          - mapy konturowe,
          - pytania opisowo-problemowe,
          - zeszyt przedmiotowy,
          - zeszyt ćwiczeń,
          - prace domowe,
          - odpowiedzi ustne,
          - projekty,
          - akcje,
          - praca w grupach i inne.

3.  Ocena aktywności ucznia

- Aktywność ucznia podlega ocenianiu na bieżąco podczas lekcji za pomocą znaku +.

- Oceniane są różne formy pracy np. praca w grupach, inicjatywy ucznia itp.

- Za trzy plusy uczeń otrzymuje ocenę bardzo dobrą.

- Brak bieżącej pracy na lekcji może skutkować oceną niedostateczną.
          4.  Nieprzygotowanie ucznia do lekcji

- W ciągu półrocza  uczeń może zgłosić maksymalnie
          dwa razy nieprzygotowanie odnotowywane w dzienniku.
          Za trzecie otrzymuje ocenę niedostateczną. Równocześnie ilość nieprzygotowań ulega "wyzerowaniu" i uczeń powtórnie może zgłaszać nieprzygotowanie do zajęć.

- Za nieprzygotowanie uważa się nieopanowanie przez ucznia materiału z trzech ostatnich lekcji, brak pracy domowej, części pracy domowej, zeszytów oraz brak każdej innej formy zadanej pracy.

- Uczeń zgłasza nieprzygotowanie w trakcie trwania czynności organizacyjno-porządkowych czyli
          na początku lekcji. Niezgłoszenie nieprzygotowania do lekcji skutkuje oceną niedostateczną.

5. Ocena osiągnięć edukacyjnych ucznia półroczna / roczna

OOcena za I półrocze i ocena roczna ustalana jest na podstawie następującej hierarchii  ważności:
          - sprawdzian z pytaniami problemowymi,
          - test,
          - mapa konturowa,
          - kartkówka,
          - test kompetencji,
          - odpowiedź ustna,
          - praca na lekcji,
          - praca domowa,
          - ocena za aktywność i inne.

6.  Ogólne kryteria oceny ucznia w kl. 4-8 na poszczególne oceny

Celujący: uczeń wykazuje szczególne zainteresowanie tematem, spełnia kryteria oceny bardzo dobrej, wykracza poza program SP, zawiera treści z nadobowiązkowej literatury oraz własne przemyślenia i oceny.

Bardzo dobry: uczeń operuje wiedzą faktograficzną, swobodnie operuje faktami, dostrzega związki, zależności, wyciąga wnioski, nie wykracza poza program.

Dobry: uczeń przedstawia większość wymaganych treści, poprawnie pod względem językowym, nie wyczerpuje do końca zagadnienia. Występują niewielkie błędy, uczeń nie wyczerpuje tematu.

Dostateczny: uczeń zna najważniejsze podstawowe fakty i je interpretuje, występują nieliczne błędy rzeczowe i językowe.

Dopuszczający: uczeń operuje bardzo podstawową
          i ogólnikową wiedzą. Występują liczne błędy merytoryczne. Nauczyciel naprowadza i pomaga w wykonywaniu zadań,   odpowiedzi ustnej , pisemnej do osiągnięcia przez ucznia  wyznaczonego celu.

Niedostateczny: uczeń nie spełnia kryteriów na ocenę dopuszczającą