• Patron szkoły

"Uśmiech dziecka jest moim uśmiechem"

Maria Kownacka

Patronką szkoły jest uwielbiana przez wszystkie dzieci pisarka Maria Kownacka. Urodziła się ona w 1894 r. W Słubnie k/Kutna, zmarła w 1982 r. w Warszawie. Autorka popularnego „Plastusiowego pamiętnika” oraz wielu przeznaczonych dla dzieci powieści, opowiadań, wierszy, utworów scenicznych i słuchowisk radiowych; była także nauczycielką, bibliotekarką i działaczką społeczną. Utwory książkowe, które zna każde dziecko, to oprócz wspomnianego „Plastusiowego pamiętnika”, „Kajtkowe przygody”, „Rogaś z Doliny Roztoki”, „Dzieci z Leszczynowej Górki”, „Cztery mile za piec”, „Kukuryku na ręczniku”, „Szkoła nad obłokami”, „Wiatrak profesora Biedronki” i wiele innych. W 1979 r. otrzymała nagrodę czytelników Płomyka - Orle Pióro.