Szkoła dla rodziców

8 zdań, które robią krzywdę każdemu dziecku.

Wychowanie dziecka na dobrego, pewnego siebie (ale nie przemądrzałego) i wrażliwego człowieka to nie lada wyzwanie. Na rozwój dziecka ma wpływ olbrzymia ilość czynników, na które nie mamy wpływu, ale warto kontrolować to, co zależy od nas samych. Zobaczcie, jakich zdań unikać, by nie zrobić dziecku krzywdy i nie wpędzić je w kompleksy.

1. Nie wolno porównywać nas samych z dziećmi.
Czasem bezmyślnie zdarza nam się powiedzieć "kiedy ja byłem w twoim wieku, już to umiałem/am" albo "mając tyle lat co ty już świetnie jeździłem/am na rowerze." To wpędza dziecko w poczucie niepewności, czuje się gorsze od rodziców. Z czasem, zamiast cieszyć się ze swoich małych sukcesów, dziecko zastanawia się, czy rodzice będą z niego dumni, bo co jeśli oni w jego wieku robili to o wiele lepiej?

2. Nie należy pomijać imienia dziecka i używać przezwiska.
Pisząc "przezwisko" mamy na myśli te wszystkie urocze słówka, jakimi szczególnie mamy określają swoje pociechy. To miłe od czasu do czasu nazwać swoje dziecko misiem, skarbusiem, laleczką, aniołkiem, ale pamiętajmy, że dziecko ma też imię! I używanie tego imienia jest mu potrzebne do zbudowania własnej tożsamości.

3. Nie można porównywać w negatywny sposób
Motywowanie dziecka jest jak najbardziej wskazane, ale często posługujemy się bardzo złą taktyką. Nasza pociecha w żaden sposób nie poczuje się dobrze, gdy zauważymy, że kolega z ławki dostał ze sprawdzianu 5, a on uzyskał "tylko" 4. Negatywnymi porównaniami nie zmotywujemy do pracy, tylko wywołamy poczucie wstydu i niższości.

4. Nigdy nie wolno pozwolić, by dziecko myślało, że może utracić miłość rodziców
Niektórzy rodzice mają okropny zwyczaj szantażowania emocjonalnego swoich dzieci. Mówią na przykład: "Jeśli dalej będziesz tak się zachowywać, przestanę cię kochać", "Jeszcze raz to zrobisz i sam o siebie dbaj", "Jeśli jeszcze raz zostawisz bałagan, oddamy cię do domu dziecka." Dziecko rozumie wtedy, że miłość rodziców jest czymś uwarunkowana... Z czasem dziecko traci własną osobowość dostosowując się do ideału wykreowanego przez rodziców.

5. Dzieci nie powinny czuć się tak, jakby zawstydzały rodziców w oczach innych
Mówienie dziecku, żeby przestało nas ośmieszać lub zawstydzać, bo np. głośno się śmieje w parku, jest niedopuszczalne. Mały człowiek już na wstępie traci pewność siebie, boi się ośmieszyć zarówno siebie, jak i swoich bliskich, a z czasem ma poważne problemy z wystąpieniami publicznymi (których życie przecież nie szczędzi!).

6. Nie jest wskazane posługiwanie się dzieckiem, by obrazić kogoś z rodziny
Czasem emocje mówią za nas i w złości ktoś może krzyknąć do dziecka, że jest tak samo bezużyteczne jak tatuś albo że nic tylko płacze po kątach jak mamusia. Takie porównania są bardzo krzywdzące, a przy tym świadczą o tym, że w relacji pojawił się poważny problem. Zresztą, nieprzyjemne porównania mogą też się odnosić do innych członków rodziny.

7. Nigdy nie używajcie obraźliwych określeń!
Nie tylko porównywanie z innymi sprawia, że dzieci mają coraz więcej kompleksów. Określanie ich, nawet w żartobliwym tonie, "głuptaskami, ciapami, sierotkami" sprawia, że kompleksy szybko nie miną.

8. Nie można straszyć dzieci postaciami, które nie istnieją
Wielu młodych rodziców zna to z autopsji: dziecko kompletnie się nie słucha, brakuje już sił i cierpliwości, więc... straszy się je potworem czy wiedźmą, która zaraz po nie przyjdzie, jeśli się nie uspokoi. Zazwyczaj ta metoda działa, ale nie dlatego, żeby dziecko bało się wspomnianego potwora. Ono boi się, że rodzice tak po prostu pozwolą potworowi zabrać je... Ponownie sprawiamy, że dziecko nie czuje się godne bezwarunkowej miłości.

Bycie rodzicem to prawdziwe wyzwanie i warto postarać się, by wywiązać się jak najlepiej, nie robiąc przy tym krzywdy dziecku. Co dodalibyście do tej listy?

alibyście do tej listy?