Szkoła dla rodziców

12

Jeśli od samego początku będziecie stosować te 3 pomysły, Wasze dzieci pokochają książki!

Nie jest żadną tajemnicą, że dzieci, które chętnie czytają, mają większą wyobraźnię, są bardziej kreatywne, lepiej i szybciej się uczą, a także ładniej się wysławiają, robią mniej błędów ortograficznych i są wrażliwsze od rówieśników, które zawsze wybierają komputer, a nie książkę. Skoro już wiadomo, po co warto przekonać dziecko do czytania, pora na porcję porad, jak tego dokonać :)

Po pierwsze, trzeba wziąć pod uwagę fakt, że dzieci w szkole czują się zmuszane do czytania lektur, a przymus nie jest dobry. Z tego powodu trzeba oswajać dziecko z książkami od samego początku tak, by lektura kojarzyła mu się z czymś przyjemnym, jak np. ze wspólnie spędzonym czasem i kojącymi głosami rodziców.

Jeszcze zanim dziecko nauczy się czytać, niech przyzwyczai się do wieczornego rytuału czytania razem z rodzicami.

Istotne jest, by rodzice ani nauczyciele nie naciskali na dziecko, by szybciej nauczyło się czytać. Najważniejsze to zaszczepić dziecku ciekawość i przyjemność z poznawania historii. Wtedy łatwiej i chętniej przyswoi literki.

Trzeci aspekt często jest pomijany, a ma kluczowe znaczenie! Otóż nie tyle jest ważne, co my lubimy czytać, ale to, na co ma ochotę mały czytelnik :)

A Wy czytacie swoim dzieciom?